Naposledy aktualizováno: 24.05.2019 16:34:22
logo

Obecní knihovna Dobšice

2019

29. března Noc s Andersenem

 

V pátek 29. Března 2019 opět ožilo komunitní centrum v Dobšicích. Děti a maminky se v již ustálené partě sešly na oblíbené Noci s Andersenem. Je to nádherná celosvětová akce na podporu čtenářství, které v dnešní době bohužel upadá. Celý program se nesl v oslavách 70. výročí Albatrosu. Ke společným úkolům jsme využili i oblíbeného autora Karla Poláčka a jeho knihu Bylo nás pět.

V průběhu pozdního odpoledne a večera děti vyprávěly o své oblíbené knize a jejích hrdinech, soutěžily, četly, luštily křížovky a vymýšlely lumpárny, stejně jako kamarádi ve zmíněné knize Bylo nás pět. Nejoblíbenější částí našeho programu je vždy  hledání nějakého pokladu. Tentokrát nás na procházku po vsi vytáhl H.Ch. Andersen. Děti měly za úkol rozluštit zprávu zakódovanou v morseovce. Navštívily knihovnu, společně jsme se podívali na večerníček O Kanafáskovi… Jak nespali v knihovně.  Po vydatné svačince si na závěr všichni z vyluštěných křížovek, namalovaných obrázků vlastního loga Albatrosu či svého knižního hrdiny vyrobili svou vlastní knihu, kterou si odnesly domů. Vlastně jsme ani vše připravené nestihli a spousta úkolů zůstala jako domácí...

Velmi se těšíme na další setkání příští rok. Děkuji všem maminkám za pomoc při shánění odměn a pečení buchet:-).


Na 11. Noci s Andersenem v Dobšicích bylo 13 dětí, 1 knihovnice a 4 maminky.

Celkem se o 19. Noci s Andersenem nocovalo v 21 zemích celého světa, na 1775 místech a zúčastnilo se neuvěřitelných 98 853 velkých i malých spáčů.

Knihovnice Helena Novotná

fotografie zde

 

 

23. března Keltský telegraf na Oškobrhu

Sešlo se okolo 40 lidiček. Atmosféra milá, vstřícná a veselá... V noční krajině se nám podařilo spatřit světla z Křečhoře, Chlumu a Žandova. Po splnění "povinností" , tedy po odeslání světla dalším lokalitám jsme chvilku, pro nacítění se do sebe a propojení, zpívali krátký OM Chanting s meditací pro Matku Zemi, pak povídali a užívali krásného teplého jarního večera. Děkujeme organizátorů Keltského telegrafu za to, že můžeme být součástí tak krásné akce.

_____________________________________________________________

2018

 

Tvořivá dílna
Nedělní podvečer 8. dubna se sešlo několik žen na tvořivé dílničce pod hlavičkou Dobšické knihovny. Tématem byla výroba voskovaných ubrousků k balení potravin jako je pečivo, zelenina, ovoce, sýry či uzeniny. Používáním těchto ubrousků se dá velmi snadno omezit používání jednorázových sáčků, které zatěžují životní prostředí. Při dobrém čaji, v příjemném povídání a s žehličkou v ruce, jsme prožily moc milé chvíle společného tvoření a domů si odnesly krásně voňavé vyrobené plátěné ubrousky.

 

Keltský telegraf 24. března

Od roku 2010 se každou první jarní sobotu schází lidé po celé ČR na dnes již velmi oblíbené akci Keltský telegraf. Helena Novotná se vloni stala oficiální čerticí pro vrch Oškobrh. Původní obyvatelé Čech si předávali informace v podobě velkých ohňů na vrcholcích kopců. I dnes se lidé z blízka i daleka schází v temnotě noci, aby s přibývajícím světlem v přírodě přivítali světlo putující českou krajinou. Symbolicky tak máme možnost uvědomit si, že světlo je součástí nejen přírodního cyklu, ale že je zároveň nedílnou součástí každého z nás. V přesně daný čas jsme i my naše světla poslali dál do noční krajiny a cítili krásné až magické propojení se všemi, co svůj čas prožívali na jiných kopcích. Mnoho z nás díky příznivému počasí zůstalo až do nočních hodin v přátelském setkání, povídání a vzájemném vyměňování si inspirací. Letos bylo potvrzeno 254 stanovišť.

Děkuji všem, kteří se zúčastnili.

Více informací o KT najdete zde.

 

Noc s Andersenem 23.3. 2018
V pátek 23. března jsme se již po desáté sešli při velmi oblíbené akci na podporu čtenářství s názvem Noc s Andersenem. Celým večerem nás provázely postavičky oblíbených pohádkových hrdinů z knihy Josefa Čapka Povídání o pejskovi a kočičce. Děti vyluštily křížovku, poznávaly pohádky z knihy, věděly a určily, co se dává do dortu pohádkového i opravdového... Když pak při večerní procházce našly všechny ingredience důležité do dortu, mohly jsme jej opravdu společně upéct. Všichni se chtěli vystřídat u míchání těsta. Při výrobě postaviček netrpělivě čekaly, až se dort upeče. Věřte nebo ne, dort byl úchvatně vynikající, ozdobený marmeládou i šlehačkou a všechny děti pěkně mlaskaly ... Celý večer byl v krásné, veselé atmosféře. Zúčastnilo se 13 dětí, 1 knihovnice a 6 maminek. Děkuji velmi Nadě Tomsové za pomoc s tou hemžící se partou. Šárce Vokounové, Vlastě Samohrdové a Lence Berkové za pomoc se zajištěním krásných odměn pro všechny děti.

Těšíme se na další setkání 29. března 2019.
Bylo potvrzeno 1652 míst a odhadem více než 95 000 zapojených aktérů.
Do celkové statistiky s informacemi se vešla i tato naše věta.... "Věřte nebo ne, dort byl úchvatně vynikající a všichni pěkně mlaskali," pochvalovali si také v Dobšicích...

fotografie zde

 

Úprava stravy na jaře

V neděli 11. března 2018 se všechny zájemkyně o zdravou stravu z Dobšic i okolí, opět po delší době sešly v komunitní místnosti čp 16 na besedu z cyklu Chtěli byste změnit jídelníček? Beseda se s pučícím jarem nesla v tomto duchu a tématem byla Úprava stravy na jaře. Lektorka Gabriela Poncová nás seznámila se vším co zařadit do jarní stravy, přidala recepty na luštěninové pomazánky a my můžeme doma experimentovat a využívat všech znalostí, které jsme načerpaly.

Škoda jen, že jsem fotoaparát zmáčkla až ve chvíli, kdy jsme se rozcházely domů, nejsme tam tedy všechny. Děkuji všem za krásné a inspirativní setkání.

______________________________________________________________

 

2017

 

Povídání s bylinkami

Knihovnice Helena Novotná je vášnivou obdivovatelkou a sběratelkou bylinek. A tak, 8. května, uspořádala pod hlavičkou knihovny besedu na téma Povídání s bylinkami. Všichni zúčastnění se mohli dozvědět, co lze mít doma na zahrádce, co najít v blízkém okolí a co lze sbírat. Jak třeba správně poznat léčivou přesličku rolní od té bahenní, která je jedovatá.

K ochutnání bylo několik druhů čajů s volně nasbíraným býlím, k poznávání i ochutnání spousta natrhaných lístků divoce i doma rostoucích bylinek. Povídání to bylo veskrze poučné pro všechny zúčastněné... děkuji tímto za účast všem, kteří přišli.

 

Noc s Andresenem 31.3. 2017

31. března se v naší knihovně uskutečnil již 17. ročník Noci s Andersenem. U nás v Dobšicích tuto již mezinárodní akci pořádáme od roku 2009. Tento večer je prioritně sestavován pro děti mladšího školního věku. A protože vesnička jsme malá a chodí k nám i děti mladší, tak je to vždy takové velmi milé setkání pro děti i rodiče, aby i mladší sourozenci mohli pobýt s námi. Program se nesl v duchu sbírání Bobříků se Čtyřlístkem. Děti musely dokázat Fifinčinu šikovnost, Myšpulínovu chytrost a vynalézavost, Bobíkovu sílu a Pinďovu odvahu. Tedy jsme četli, stříhali, malovali, sportovali, luštili hádanky, vymýšleli stroj, co maminkám pomůže s domácími pracemi a i stezka odvahy měla obrovský úspěch. Počasí nám bylo více než nakloněno a všichni přítomní si to moc užili.

V naší knihovně se sešlo celkem 16 dětí, 1 knihovnice a 7 maminek. Tento, možná na první pohled, malý počet, pomohl k mezinárodním číslům, která berou dech. NsA se konala celkem na 1695 místech celé Evropy a zúčastnilo se jí nádherných 98 655 dětí a dospělých.

fotografie

nebo na stránkách obce nejdte trošku víc:-)

 

 

6. beseda o zdravé výživě - luštěniny

Poslední beseda z cyklu Chtěli byste změnit jídelníček, ale nevíte jak? Změna by měla být hlavně pozvolná... se uskutečnila v neděli 5. března. Tématem tohoto setkání byly luštěniny. Dozvěděli jsme se opět velké množství zajímavých informací. Už víme více o jejich složení, fígle k úpravě, abychom minimalizovali nadýmací obtíže, recepty, správné kombinace s dalšími potravinami... ochutnali jsme domácí kváskový chléb s vynikající fazolovou a hrachovou pomazánkou.

 

Obvykle ženskou skupinu v tento den navštívil jeden muž. Naše lektorka Gabriela Poncová nám přislíbila, že na podzim opět ráda přijede a podpoří nás, abychom mohli posdílet zkušenosti, zopakovat zapomenuté a postupně měnit náš jídelníček tak, jak je třeba. Děkujeme moc za krásné podvečery v komunitním centru.

____________________________________________________________________

2016

 

5. beseda u zdravé výživě - semena a ořechy

Je za námi další beseda o zdravé výživě, tentokrát s tématem Semena a ořechy. Uskutečnila se v pátek 25. 11. v našem komunitním centru. Lektorka Gabriela Poncová si pro nás připravila ochutnávku a velmi zajímavé povídání na toto téma. Většina lidí se bojí ořechy konzumovat, protože jsou tučné. Ano jsou, ale ve správném množství jsou velmi dobrým zdrojem Omega 3 a 6, které se jinak velmi špatně z přirozené potravy dají získat. Již víme jak se semínky a ořechy zacházet, co všechno obsahují i co z nich vařit a kam přidávat.

 

 

4. beseda o zdravé výživě - zdravé tuky

Posvícenský víkend byl v Dobšicích opravdu bohatý. I knihovna přispěla svou troškou ke svátečnímu programu. V neděli 30. října se uskutečnilo další setkání z cyklu Chtěli byste změnit jídelníček a nevíte jak? Tématem nedělního, již 4. setkání, byly zdravé tuky.
Je to jedno z nejoblíbenějších témat naší lektorky Gabriely Poncové. A přijela k nám opravdu vybavené vším, co z tuků lze ochutnat. Ať to byly oleje olivový, řepkový, lněný, dýňový, sezamový, tak i bio máslo a ghí. V kombinaci s výborným celozrnným chlebem z rukou Gabriely to bylo ochutnávání vcelku zajímavé. Povídání se neslo i v rovině základních informací co jsou nasycené, nenasycené, rafinované či nerafinované tuky nebo co který tuk obsahuje z vitamínů či látek omega 3,6,9. Jak kombinovat s potravinami a na čem smažit, dusit, restovat a co jen za studena.
I toto setkání se neslo ve velmi příjemné atmosféře, kdy je možné s lektorkou prokonzultovat své zkušenosti, nebo to, co používám doma, donést a rovnou všechny nejasnosti vyřešit. My se již nyní těšíme na další setkání v pátek 25. listopadu od 19. hod. nad tématem semena a ořechy.

 

 

 

 

 3. beseda o zdravé výživě - omezení mléka a náhrada rostlinnými

 

Na třetí besedě z cyklu: „ Chcete změnit jídelníček, ale nevíte jak?“ se nás sešlo osm. Všechny opět zvědavé a natěšené na nové informace

a pátek 17. června naplnil naše očekávání.

 

Tématem tohoto setkání bylo omezení živočišných mléčných výrobků. Dozvěděli jsme se mnoho zajímavého o mléce, jeho zpracování i působení na náš organizmus. Již víme jaké výrobky z mléka je schopen náš organizmus lépe zpracovat. Zajímavé byly i informace o výrobcích z mléka, třeba jaký rozdíl je mezi čerstvým a stolním máslem, co by měl /nebo spíše neměl/ obsahovat jogurt, ale i mnoho užitečných rad o mléce rostlinném. Co vše obsahuje, jak a kde ho použít i to, jak ho vyrobit a je to jednoduché… Ochutnali jsme mléko vyrobené z vlašských ořechů a máku a vynikající Kešu sýr. Touto besedou skončil první třídílý cyklus. Mnohé z nás jistě nové informace a recepty od paní Poncové využijí a na další setkání se budeme těšit někdy na podzim…. 

 

 

 

 

2. beseda o zdravé výživě - omezení bílého cukru

 

 

V sobotu 28. května jsme se sešly na dalším povídání z cyklu besed o zdravé výživě: Chcete změnit Váš současný jídelníček a nevíte jak?

Tématem tohoto setkání bylo omezení bílého cukru.

 

   Paní Poncová opět povídala velmi zajímavě a téma přitáhlo samé ženy. Dozvěděly jsme se o rozdílu mezi jednoduchými a složitými cukry, o důležitosti složitých cukrů, které našim tělům dávají potřebnou energii, o tom kde je získat. Máme zajímavé fígle jak používat k oslazení ovoce sušené či čerstvé, jak na ovocná pyré, nebo jaký je rozdíl mezi sirupy a sladem a i o tom, že med má hlavně jednoduché cukry, které nám úplně neprospívají.K ochutnání byly vynikající sušenky z rýžové mouky s oříšky a mrkvová buchta.

 

   Další setkání je v pátek 17. června od 19 hodin v čp 16 a tématem je Omezení živočišného mléka a náhrada rostlinnými. Pokud jste náhodou, ať ženy či muži nějakou besedu nestihli, nevadí, klidně můžete přijít i na další témata. Slíbit mohu již nyní, že je zájem o to, aby besedy pokračovaly i na podzim. Těšit se můžete na povídání o tucích a olejích, luštěninách a semenech a oříšcích. Termíny budou včas zveřejněny.

 

 

 

 

 

 

1. beseda o zdravé výživě - omezení bílé mouky 

 

         S příchodem jara a posléze léta, všichni řešíme spokojenost či nespokojenost se svým zevnějškem. A jelikož víme, že skoro každý z nás řeší nějakým způsobem svou postavu, ale ne každý z nás zná a uplatňuje správný způsob zdravé životosprávy, rozhodla se knihovnice Helena Novotná uspořádat besedu s profesionálním výživovým poradcem, který nám v tomto může objasnit spoustu nejasností, vyvrátit některé obecně uznávané mýty, dát dobré tipy na zdravá a výživná jídla a zodpovědět spoustu dotazů, jež nás napadnou.

 

         Beseda se konala v sobotu 23. dubna od 19 hodin v komunitní místnosti v č.p. 16. Jednalo se o první besedu z cyklu „Chtěli byste změnit váš současný jídelníček a nevíte jak?“ na téma „Omezení bílé pšeničné mouky“. Přítomna byla lektorka Bc. Gabrielu Poncová, výživová poradkyně NutriAcademy, která se touto výživou zabývá již přes 10 let. Je to maminka tří kluků a pěstuje přes 30 druhů zeleniny. Ovoce a zeleninu skladuje, suší a zaváří, tak jak to dělaly naše babičky.

 

         Dozvěděli jsme se mnoho užitečných rad o sortimentu obilovin, jak a čím nahradit bílou mouku a z jakých obilovin lze připravit rychlé a chutné jídlo. V diskuzi jsme se seznámili s přípravou různých pokrmů a odnesli jsme si pár skvělých receptů. V průběhu besedy jsme popíjeli teplé nápoje z citrónu, máty, meduňky a ochutnávali kváskový celozrnný chléb a jednohubky s cizrnovou pomazánkou ozdobené sedmikráskou a pažitkou, které připravila přímo lektorka. Dále tu byl na ochutnání vícezrnný chléb, který upekla Alena Košnerová. Vše bylo velice chutné.

 

         Rozešli jsme se v pozdních večerních hodinách. Příští setkání se bude konat 28. května na téma „Omezení bílého cukru“.

 

 

Noc s Andersenem 2016

 

   Na Velký pátek 25. března jsme se v dobšické knihovně sešli na u nás již 8. Noc s Andersenem.

 

Program byl připraven velmi bohatý a odrazilo se v něm i prožívání svátků jara….

 

   Od 16 hodin jsme se začali pomalu scházet v naší komunitní místnosti v čp. 16. Velikonoční tvořeníčko bylo připraveno i pro děti mladší 6 let, tak aby i maminky s těmito dětmi mohly využít společného setkání k povídání a příjemně prožitém svátečním čase s námi všemi. Vytvořili jsme spoustu velikonočních dekorací z papíru, malovali jsme na smršťovací hmotu krásná vajíčka a v neposlední řadě si všechny děti mohly domů odnést vlastnoručně vyrobenou pomlázku, kterou většina z nich v pondělí „o šlohačce“ využila.

 

   Pak se nám menší děti s maminkami vydali do postýlek a na nás ostatní čekala cesta za pokladem. Na té cestě s přibývající tmou i deštěm, bylo stále náročnější hledat ukryté dopisy, ale vše nakonec dobře dopadlo.  Poklad objeven v knihovně v krásné začarované knize. Po návratu z cesty nás navštívil pan starosta Martin Popek a všichni jsme si společně přečetli pohádku o Malé mořské víle. Následovala vydatná svačinka,  hry, soutěže s pohádkami, povídáním i čtením….Všechny děti za odměnu dostaly diplomy a balíček s drobnými dárky. Okolo 22 hodiny se všichni spokojení a šťastní rozešli domů do svých postýlek.

 

Účast: 10 dětí, 1 knihovnice, 5 maminek

 

 

Závěrečná zpráva o prvoaprílové Noci s Andersenem 2016,

 

kterou každoročně pořádá Klub dětských knihoven SKIP ČR a pří níž letos 1. dubna nocovalo v 1.633 registrovaných místech celkem 95 824 dětí a dospělých. V České republice to bylo 639 knihoven, 582 základních, mateřských i středních škol, je hlášeno 90 míst v domech dětí, dětských domovech, u hasičů, salesiánů, pionýrů, skautů, junáků, maminek i v soukromí, v divadlech, zoo, na tvrzi, nemocnici, v knihkupectvích... Na Slovensku to bylo

 

242 míst, v Polsku 39, ve Slovinsku 11 a 30 míst po celém světě, a to zásluhou Českých škol bez hranic, českých krajanských spolků a několika velvyslanectví, za všechny jmenujme zástupce ambasády Dánského království, švédského velvyslanectví v Praze a ambasády v Tel-Avivu, Bělehradě a Sydney... Úplně posledním registrovaným místem je České selo v Banátu, mezi registrovanými nejsou černoušci v africké Keni, kteří také nocovali... Zpráva je sestavena a dokončena dne 14.4.2016 celkem z 4.998 emailových zpráviček a ohlasů na FB.

_________________________________________________________________________

 

2015

 

 

Noc s Andersenem 2015

   Další Noc s Andersenem se nejen v Dobšicích, ale i celé republice, potažmo Evropě,  konala 27. března 2015. Celá tato tradiční akce se konná hlavně na podporu čtenářství našich dětí. Pečlivě připravený program na celý večer byl bohatý a velmi hravý. Celým večerem se neslo téma Drdových pohádek. Ty jsou nejen malými, ale i velkými „lidmi“ velmi oblíbené. Většina z nás je zná zpracované z televizních filmů či pohádek. V průběhu programu jsme se věnovali těmto aktivitám: hledání dopisů po vsi a luštění zajímavé šifry, skládali pohádkové obrázky, luštili křížovky, pracovali se samoschnoucí keramickou hmotou, zpívali, malovali, povídali, četli a vůbec všelijak užívali. K závěru našeho setkání nás navštívil i starosta obce Pavel Dobrý, který také přispěl  „troškou do mlýna“ svým čtením. Všechny děti byly odměněny pamětními listy a dárkovými balíčky. Do domácích pelíšků odcházeli všichni spokojeni a s úsměvy na rtech.  Zúčastnilo se 10 dětí, 1 knihovnice a 6 přihlížejících maminek.

   Celkově se do Noci s Andersenem zapojilo 619 knihoven v ČR, 514 škol, 83 dalších institucí, 235 slovenských knihoven a škol, 36 míst v Polsku, 9 ve Slovinsku, 26 v ostatních zemích, což podtrženo a sečteno dává 1.522 míst celého světa, kde více než 93.526 dětí a dospělých mohlo prožít úžasné noční dobrodružství spojené s pohádkou.

 

 

Dýňový den se strašidly

V pátek 24. října se uskutečnil další oblíbený Dýňový den se strašidly. Program byl pro děti připraven již od 16 hodin. V naší komunitní místnosti jsme vyráběli strašidýlka a dýničky z papíru, ty pak bylo možné navázat na suchou větev a vznikly tak velmi krásné ozdoby. Kdo měl, tak vyřezával dýně či cukety a opět se nám povedly velmi zajímavé obličeje. Pak jsme se začali chystat na lampionový průvod. Většina dětí chtěla ozdobit obličeje nějakými barvičkami, aby pak vypadaly stršidelněji. Průvod s lampiony byl letos kratší, ale staršidla nechyběla a i sladké dobroty se rozdaly. Všichni si hezké odpoledne moc užili. 

 

 

Dobšánek

Setkání klubu Dobšánek se nesou ve stále stejném duchu malé účasti. I tak, si ale všichni přítomní užívají společně prožitého času. Tématem setkání 2. května byla veselá sluníčka. Všechna se moc povedla. Pak vzledem k bouřce, která byla venku, jsme si zahráli na hádanky a malé detektivy.

______________________________________________________________________________

2014

Noc s Andersenem 2014

Na 6. Noci s Andersenem v Dobšicích jsme se sešli 4. dubna, v komunitní místnosti č.p. 16. Nejdříve jsme se seznámili s dnešním večerním hrdinou, jímž byl psí detektivní komisař Vrťapka. A protože černající obloha a blížící se hřmění hrozilo ohrožením cesty za pokladem, museli jsme vyrazit. Detektiv Vrťapka dětem připravil úkoly a luštění s morseovkou, hádáním indicií, ale i fyzickou prověrkou. Příjemná podvečerní procházka byla zakončena úspěšně.. poklad nalezen.
Po návratu do komunitní místnosti nás čekala malá svačinka povídání o knihách, další luštění, křížovky, a doplňovačky. Čas utíkal rychleji, než bychom si přáli. Řekli jsme si něco o daktyloskopii, všichni si udělali otisky prstů opravdovými kriminalistickými pomůckami, dostali diplom a průkaz komisaře. Závěrem pak na všechny čekal osobní portrét v obleku detektiva…..  Do svých domovů jsme se rozcházeli okolo po 22. hodině večerní. Programu se zúčastnilo 13 dětí, 1 knihovnice a 4 maminky.

 

 

Dobšánek 7. března

 

V pátek 7. března proběhlo další setkání klubu Dobšánek. Tentokrát v duchu karnevalů a masopustů. Děti si mohly vyrobit masky na obličej. Maminky zase pomáhaly SDH v Dobšicích vyrábět ozdobné knoflíky jako poděkování za příspěvek na Maspoustní průvod, který se konal hned druhý den. Milé povídání a příjemnou atmosféru nám přišli zpříjemnit i Modráčkovi s oběma vnučkami.

 

 

Dobšánek 7. února

V pátek 7. února se uskutečnil další Dobšánek. Tentokráte paní knihovnice nemohla, tak ji zcela plnohodnotně nahradila Naďa Tomsová, za což jí velice děkuji. S dětmi vyráběla krásné květinové závěsy na okno. Všem se moc povedly a děti s maminkami si to rozhodně užily...

 

Dobšánek 10. ledna

V pátek 10. ledna se uskutečnil první Dobšánek roku 2014. Tématem byla výroba zimního krmítka pro ptáčky. Ne opravdového, ale na papíře, krásně vyzdobeného s množstvím hezkých ptáčků. Pomocí různých tyček, semínek, lepidla a pastelek vznikly

krásné obrázky. 

____________________________________________________________________

2013

 

Vánoční posezení
V sobotu 14. prosince se opět po roce uskutečnilo Vánoční posezení. Je to naše velmi oblíbená Dobšická akce, kdy se mohou sejít všichni, kdo chtějí načerpat předvánoční atmosféru a sejít se se svými sousedy. Celý program odstartoval proslov pana starosty Ing. F. Malého a místostarosty Mgr. O. Novotného, kteří vzpomněli na uplynulý rok, zmínili co nás čeká a závěrem došlo i na minutu ticha se vzpomínkou na všechny, kteří již s námi nemohou být. Cidlinka zahájila poslecheovou hudbou v lidovém
i vánočním tónu. Program byl bohatý. A toto vše se opravdu událo. Nejen Dobšické děti se doma naučily krásné vánoční básničky a písničky. Společně si pak všichni zazpívali písničku Vánoce, Vánoce. Prodávala se tombola s Vánoční tématikou, viděli jsme v předtančení  Žanetu a Patrika Novákových s ukázkami standartních tanců, Lucku Novotnou s karibskými tanci v choreografii Afrika, Dobšické Venuše s činelkami i improvizované předtančení malých tanečnic,  které si vyzkoušely jaké to je vrtět se v rytmu orientu. Hudebním překvapením večera, bylo uskupení NoNoNo ve složení Jirka Novák, Lucka Novotná a Tomáš Novotný se skladbou Menuet upravenou pro 2 klarinety a příčnou flétnu. Každý rok zkoušíme i různé Vánoční zvyky. Letos se házelo střevícem, krájela se jablíčka, nechávaly se vyplavat jeblečná jadérka - to kolik suchých měsíců nás čeká, či se mohlo líbat pod jmelím.
Velké poděkování patří Cidlince, Heleně Novotné za přípravu programu a moderování celého večera. Wilimu z Kolaj za dřevěné svícínky ve tvaru komety a o výzdobu sálu se postarala paní Zdena Deimlingová s krásnými košíčky a Naďa Tomsová se svícny, které vyráběla s pomocí dětí na 7. ZŠ v Kolíně.
Program byl opravdu bohatý, atmosféra fantastická a všichni, kdo přišli, si to moc užili. Většina návštěvníků odcházela domů v pozdních hodinách, někteří toho ještě neměli dost a pokračovali na diskotéce v Opolanech…….

 

Výtvarná dílna - výroba svíček

Státní svátek 17.11. jsme v Dobšicích oslavili společným setkáním.  Parafin, který zůstal z dob minulých na obecním úřadě, posloužil k tomuto účelo. Bylo nutno pořídit barvičky a vůně, aby svíčky měly krásnou vánoční vůni a veselé barvičky. Sešlo se nás opravdu dost a to nejen Dobšických. Byly tu ženy i s dětmi ze Sán, Pátku, Žehuně, Ohař i Kolína. Setkání bylo ve velmi příjemné atmosféře a radosti ze společného tvoření. Probraly jsme různá témata, starosti i radosti života,  a navíc jsme měly obrovskou radost z nádherných vlastnoručně odlitých svíček.

 

 

 

 

Dobšánek 1. listopadu

Tento páteční Dobšánek  byl vyjímečný. Navštívil nás starý Kelt a přečetl nám krásnou keltskou pohádku. Děti pak měly za úkol k této pohádce namalovat obrázek. Kdo měl včas hotovo mahl si ještě vybyrvovat omalovánky Asterixe a Obelixe - nejznámějších pohádkových Keltů. Děkujeme za spolupráci Petru a Pavlu Čermákových, kteří si pro tento den připravili program....

 

Dobšické posvícení 26. října

Letošní tradiční Dobšické posvícení je za námi. Dovolte mi přiblížit atmosféru tohoto dne. Dobšické posvícení se koná vždy koncem měsíce října, tentokráte byl přesný termín 26. října. Celý den začal ranní mlhou a velkými přípravami, tak aby odpoledne všechno „frčelo“ a běželo jak na drátku. Program byl velmi bohatý a bylo na co se těšit.    Od 15 hodin hrála na návsi naše Cidlinka. Postupně se schází velké množství lidí, které u nás není příliš často vidět. V 15.30 nastává ten nejdůležitější okamžik. U nové autobusové zastávky se schází zástupci obcí Dobšice, Opolánky a Žehuň, zástupci TPCA, vedení SDH Dobšice, zástupce Ekocentra Poděbrady a firma Bulíček Dobšice. Tito všichni se podíleli na vybudování nových autobusových zastávek ve výše jmenovaných obcích. Autobusové zastávky vznikly díky finanční podpoře TPCA Partnerství pro Kolínsko a projekt administrativně zaštítila MAS Zálabí. Několik slov pronesl starosta obce Ing. František Malý a místostarosta Mgr. Oldřich Novotný. Přivítali přítomné, poděkovali a nakonec došlo i k slavnostnímu stříhání pásky a přípitku. Cidlinka zahrála Dobšickou hymnu ještě došlo k slavnostnímu položení věnců na pomník obětem 1. i 2. světové války. Po tomto aktu se již všichni mohli účastnit dalšího veselí. K němu patřila jízda vláčkem mezi Žehuní, Opolánkami a Dobšicemi, kolotoče na návsi, malý trh s dekoračními předměty a medovými výrobky, grilované klobásky a steaky. A protože posvícení jak známo se vyznačuje i výbornými koláči různých druhů, byla dopředu avízovaná soutěž o nejlepší posvícenský koláč. Sešlo se nakonec 5 vzorků k hodnocení. Všechny koláče byly vynikající. Na 3. místě se umístila paní Bulíčková z Dobšic, na 2. paní Novotná z Dobšic a 1. příčku obsadila paní Adamcová z Polep. Všechny ženy byly odměněny cenami a jejich recepty budou ke stažení na stránkách obce. Je třeba zmínit i zajímavou výstavu fotografií Jiřího Kunstýře /Nymburského rodáka/ a nad jeho fotografiemi zavzpomínat na léto…. Mezitím probíhalo dlabání dýní před Dobšickým šenkem, ke kterému vyhrávala Cidlinka, a vše spělo k večernímu lampionovému průvodu. S postupujícím stmíváním se scházely děti se svými lampionky a plné očekávání se těšili na strašidelný večer.  Po 18 hodině již bylo vše připraveno a průvod pomalu vyrazil k dýněmi ozdobenému dětskému hřišti a archeoskanzenu. Postupně pak děti i s lampionky musely projít kouzelnou bránou na hřiště plné strašidel. Mezi nimi projít až do polozemnice pro sladké odměny. Odvahu to chtělo obrovskou a tak všem patří gratulace za zvládnutí trasy. Tímto skončil odpolední program a vše se přiblížilo k večerní zábavě. Ta se konala v sále Dobšického šenku. K tanci i poslechu vyhrávala Tetovanka. Předtančení se ujali sourozenci Žaneta a Patrik Novákovi tančící za  TK Linie Poděbrady s ukázkou standardních tanců. Bohatá tombola pak oživila skvělou zábavu, kterou si všichni zúčastnění užili až do časných ranních hodin. Nezbývá než poděkovat všem /ať za organizační tým, zvaným hostům či návštěvníkům/, kteří se zúčastnili a přišli podpořit tento nádherný slunečný den svou přítomností.

fotogalerie

 

 

Dobšánek 4. října

Říjnový dětský klub Dobšánek se konal v pátek 4.10. Tématem byly podzimní materiály. Dětičky si tvořily obrázky pomocí listů, podzimních plodů, klacíků a jiných materiálů. Tentokráte se v Dobšicích konalo příliš mnoho akcí, a tak naším útočištěm bylo muzeum čp. 16. Hezky jsme si to užily a těšíme se na příště.

 

 

Vaříme s Vaškem

V sobotu 28. září se v Dobšicích konala ojedinělá akce. Na svátek svatého Václava místní knihovna zorganizovala akci s názvem Vaříme s Vaškem. Tématem vaření bylo Sushi. Vašek Psota, díky kterému se celá akce mohla zorganizovat, si vzal na pomoc kolegyni z práce Janu. Janina se nám věnovala skvěle. Dozvěděli jsme se základní informace o sushi: o druzích, o ingrediencích, a nebo třeba kde a za kolik nakupovat. Tištěné materiály nám všem lépe pomohly se zorientovat. Nakonec přišla nejočekávanější záležitost. Samotná příprava. Všechny přítomné ženy si mohly vyzkoušet, jak správně sushi zabalit, aby se nám  nerozmotalo. Po několika pokusech se nám začalo dařit. Chuťově bylo sushi vynikající. Všechny jsme se dobře najedly, dobře popovídaly a s plnými žaludky a rozhodnutím, že to doma určitě vyzkoušíme, jsme odcházely do svých domovů. Akce se velmi povedla, jen více takovýchto setkání. S největší pravděpodobností  "Vaření s..." nebylo poslední. Moc děkujeme Vaškovi a Janě, že byli ochotni svůj čas trávit s námi.

 

Dobšánek 6. září 

První setkání klubu Dobšánek po letních prázdninách se uskutečnilo v pátek 6. září. Počasí bylo nádherné, a tak jsme využily stolů před Dobšickým šenkem. Námět dnešního setkání připravila Šárka. Připravila šablony různých druhů motýlů a na nás bylo, abychom je vymalovali. Práce nám šla hezky od ruky. Všichni si hezky zavzpomínali na léto, kdy takových motýlů bylo všude plno. Těšíme se na říjen, kdy budeme vítat podzim....

 

Minitábor aneb vesmírné putování 

O letošních letních prázdninách se opět uskutečnil  minitábor s dětským klubem Dobšánek. Termín byl určen na 4. srpna a název zněl Minitábor aneb vesmírné putování. Vedro bylo obrovské, a tak v průběhu odpoledne byly zvoleny nenáročné aktivity – povídání o slunci a planetách, savení znaků zvěrokruhu na bavlněná trička, výroba placek z keramiky a pro obveselení jsme se kropili vodou z hadice. V podvečer se největší atrakcí stala hra let vesmírem. Naši malí vesmírňané byli vybaveni helmou, overalem, kyslíkem s hadicí a létali po hřišti na čas, pak došlo i na výrobu vlašťovek z papíru.
S přibývajícím večerem a příjemnější teplotou přibývalo i dětí. Opékali jsme buřtíky, vařili gulášovou polévku a pochutnávali jsme si na koláčcích a buchtách. Pak přišlo největší překvapení večera. Na hřišti bylo nainstalováno letní kino. Děti shlédli pohádku a mohlo se vyrazit na noční bojovku. Bludičky nás vedly až dozadu k lesu, kde děti musely projít strašidelnou trasu za pokladem.
Někteří malí odpadli už před bojovkou, jiní po ní. Diplomy a odměny se rozdávaly za tmy a ještě že to tak bylo, protože noční bouřka a silný vítr způsobil rozdrobení naší skupiny. Ráno mnoho z nás mělo mokro ve stanech, ale vše jsme zdárně zvládli a ve zdraví přežili. Ti co zbyli, ráno posnídali koláčky, zabalili a spokojení se rozešli do  svých domovů. Účást hojná, děkujeme pomocníkům Nadě Tomsové, Popkovům, Deimlingům za organizační činnosti, náctiletým za pomoc při noční hře
 a pekařství Svoboda Poděbrady za naplnění našich pupíčků.

 

 

 

Dobšánek 7. června

V pátek 7. června se uskutečnil Dětský klub Dobšánek. Tématem ke tvoření bylo barvení sádrových figurek, které nám připravila jedna z maminek - Šárka Vokounová. Pro děti byli nachystány figurky šneků, mravenců hrochů, rybiček a dalších. I maminky se chopily štětců a chvilku malovaly... Děti v komunitní jmístnosti nevydržely dlouho, protože venku po dlouhé době svítilo sluníčko. Neplánovaně se tak tedy malovalo křídami, skákal se panák, hrály se hry jako Honzo vstávej nebo Cukr, káva... Naše setkání se velmi vydařilo a vydrželi jsme až do pozdních večerních hodin....

 

 

Výtvarná dílna

Další akcí soboty 20. dubna byla Výtvarná dílna - pletení z papíru. Nejen Dobšické ženy se sešly v komunitní místnosti č.p. 16 i se svými dětmi a pustily se do pletení různých srdíček, sluníček, kouliček, trubic i košíků. Připravené ruličky mizely před očima a výrobky se hromadily v krabicích. Vše nám šlo dobře od ruky, a tak cen do tomboly bude dost. Nyní už jen nalakovat, ozdobit a hezky zabalit.  Každopádně jsme si dobře popovídaly a užily si příjemnou atmosféru sobotního večera. Děkujeme všem, kteří přišli a pomohli nám tvořit. Na oplátku jsme zase my upletly dětem z Pátecké školky hnízdečka na bonbóny, na jejich sportovní odpoledne.

 

 

 

Noc s Andersenem

V Dobšicích se konala 5. společná  Noc s Andersenem a  tématem tentokrát byla environmentální výchova. Vzhledem k tomu, že věkový rozsah účastníků byl 5 – 15 let /Ti co začínali před 4 lety, prostě vyrostli a stali se z nich skvělí pomocníci/, bylo třeba vytvořit dvojice podle hesla píšící a předškolák. Veškeré osazenstvo vyrazilo na dlouhou podvečerní procházku, s hledáním vzkazů, luštěním křížovky, při které se  i přes velmi studené počasí  podařilo zasadit pohádkovník. Cílem naší cesty byl sběrný dvůr, aby si všichni zúčastnění prohlédli co, jak a kam třídit. Následovala prohlídka noční knihovny / je tak malá, že bychom se tam na spaní nevešli/ a pak návrat do obecního komunitního centra na večeři, luštění kvízů, skládání obrázků, dokonce se povedlo i psaní básničky o Igráčka…. Nejvíce si všichni asi užili stavění královského trůnu z PET lahví. Je velmi pohodlné a určitě nám poslouží při dalších akcích. Když byla na všech malých vidět únava, došlo i na čtení pohádek před spaním a povídání dlouho do tmy….Ráno po probuzení se vše začalo hemžit a žížalit, došlo na snídani, rozdávání odměn, pohledů a sladkostí všem odvážným, nakonec i balení, do kterého se dětem moc nechtělo. Po příslibu, že „za rok zase“ jsme se rozešli do domovů….
Děkujeme za sponzorské dary Polabským mlékárnám Poděbrady, pekárně Svoboda Poděbrady, Ekokomu, Elektrowinu a Asekolu za podporu naší akce.
Celkem spalo 13 dětí, 1 knihovnice + 1 pomocnice, podvečerní  návštěvy se účastnilo dalších 5 návštěvníků, zasazen 1 Pohádkovník Andersenův…

 

 

 

Keltský telegraf

V první jarní sobotu se konal 4. ročník Keltského telegrafu. V Dobšicích se při té příležitosti konalo neformální povídání s naděšeným keltomanem Slávkem Benešem. Tématem byly Keltské kameny, svátky, zvyky a mýty. Povídání zahájila průvodkyně Muzea Keltů H. Novotná. Poté pan Beneš povídal o tom jak na Kuklíku nad Kutnou Horou vybudovali Keltské menhiry, o tom jakou energii mají kameny a kde všude se zde v okolí vyskytuje. K nahlédnutí bylo i množství knih s keltskou tematikou z Dobšické knihovny. Následoval Keltský telegraf na Oškobrhu. Všichni jsme napjatě čekali, zda uvidíme světlice z jiných kopců. A stalo se, i my jsme náš signál mohli noční krajinou poslat dál. Až na velmi větrné a studené počasí, se nám setkání vydařilo a budeme se těšit na příští rok.

 

fotografie

 

 

Dětský kareneval
V neděli 10. března navštívil Dobšice oblíbený dětský strašák Klemprda. Stalo se tak při dětském karnevale v sáleDobšického šenku. Klemprda si s dětmi zahrál spoustu her, soutěží, veselých tanečků a legrace. Všechny děti mělyopravdu krásné masky, nedalo se vybrat tu nejlepší, proto s odměnami odcházeli úplně všichni. Děkujeme Obci Dobšice,finančně podpořila nákup odměn a prodejcům vaty za balonky a další věci, které darovali našim dětem. Všichni si to moc užili, a my se budeme těšit na další akce u nás v Dobšicích.

Fotografie zde

 

 

 

Dobšánek 1. března
Březnový dětský klub Dobšánek se nesl v duchu masopustů a karnevalů. Tématem k výrobě byl kouzelnický klobouk a hůlka. Sešli jsme se v obvyklé sestavě, Deimlingovi, Novotní a Vokounovi. Dětičky si to užily, vyrobily krásné klobouky a Kája ten svůj dokonce použila při Dobšickém karnevalu...

 

 

Dobšánek 8. února

V pátek 8. února se opět sešel dětský klub Dobšánek. Tématem byli kolébající se tučňáci. Ač se to zpočátku zdálo složité, výroba tučňáků za čtvrtek nebyla obtížná, naopak, dobře nám šla od ruky a podařilo se vyrobit, nejen rodinu, ale rovnou celé hejno tučňáků. Kluci dostali kravaty, holky kabelky a korále.... Všem se toto tvořeníčko moc líbilo a děkujeme Nadě za pomoc.....

 

Dobšánek 11. ledna

První setkání klubu Dobšánek v roce 2013 se konalo v pátek 11. ledna. Na toto setkání byla mou obrovskou pomocnicí Šárka, za což jí moc děkuji. Doma pro děti připravila sádrové svícínky. Všichni přítomní se chopili barviček a začali zdobit, k větší barevnosti a třpytivosti bylo možné použít i lepidlo a barevné glitry. Všichni si domů odnášeli krásná dílka a úsměvy na rtech.

_________________________________________________________________________________

2012

Zahájení Adventu a den pro dětskou knihu 

1. prosince se v Dobšicích konalo velmi kulturně nabité odpoledne. Vše začalo ve 14. hodin Klemprdovým divadlem a Mikulášskou nadílkou. Hlavní čert Zachariáš se svými čertovskými pomocnicemi sehráli dětem Pekelnou pohádku, zatančili si a pořádně si užili správných radovánek. Pak nadešla očekávaná chvíle, příchod Mikuláše. Všem dětem se chvěly dušičky i hlásky při říkání básniček, ale nikdo nebyl odnesen, děti dostaly dárečky a dospěláci se dobře pobavili.

Následoval Den pro dětskou knihu s vánoční dílničkou. Děti mohly vyplňovat různé kvízy a úkoly, zdobit perníky, vyráběla se přáníčka a ozdoby na stromeček. K tomu všemu nám hrály koledy a navodily krásnou předvánoční atmosféru.  Před 17 hodinou jsme vyrazili na náves ozdobit vánoční stromek vyrobenými předměty. Společně jsme zavolali na Ježíška a žádali ho rozsvícení stromku. Přání se nám i dětem vyplnilo, stromek se rozzářil světýlky. V sále se mezitím nachystal smyčcový kvartet Collegium Musicum z Kolína a celý večer tak završil příjemnou, nejen vánoční, ale i barokní či moderní hudbou v nezvyklých aranžích . Přihlížející diváci byli velmi spokojeni kvalitním koncertem, který v Dobšicích, v takovémto podání, nezazněl.  Po celé odpoledne bylo možné zakoupit svíčky z palmového vosku, svícínky nebo háčkované vločky.

Závěrem je třeba poděkovat všem, kteří pomohli s organizací této akce a Obecnímu úřadu za finanční zajištění.

 

 

Dýňový den se strašidly 3. listopadu

V sobotu 3. listopadu se uskutečnil další Dýňový den. Od 14 hodin se před Dobšickýcm šenkem scházely děti i se svými rodiči. Každý si přinesl něco na ozdobení a tak se dlabalo, škrábalo i malovalo. Koho už dýně nebavily, mohl využít naší komunitní místnosti, a zkusit výrobu veselých netopýrků. Když se blížila 17 hodina, a tím začátek lampionového průvodu, tak počet dětí i dospěláků narůstal. Na procházku ke hřbitovu šlo okolo 70 lidí. Pak pro všechny děti, které se nebály zašalo to nejdůležitější, projít potemnělým hřbitovem až k márnici, kde na ně čekala odměna v podobě bonbonů. Nebylo to ale tak jednoduché, po hřitově totiž pobíhala starašdýlka, sice hodná, leč některým dětem se to tak nezdálo.... Děkujeme všem, kteří si přišli užít tento příjemný, sluníčkový den, trošku větrný večer a za rok se budeme těšit zase.  

 

 

Dobšánek 2. listopadu

Podzimně laděný dětský klub Dobšánek se sešel v pátek 2. listopadu. Insirací nám byly tmavé večery, které je třeba rozsvítit veselými světýlky. Vyráběli jsme svícínky malováním barvičkami na sklo, technikou mozaika. Martince, Rozárce, Káje i Lucce se malování líbilo. Šárku jsme naučili plést hraběnčinu šálu, a ta ji celou, i s Lukáškem na klíně, zvládla uplést.... Příjemná atmosféra a milé povídání nám zpříjemnilo tento páteční večer.

 

Dobšánek 5. října

V pátek 5. října se uskutečnilo setkání klubu Dobšánek. Tématem byly obrázky "pod vodní hladinou". Na toto setkání bohužel dorazila jen Rozárka s babičkou, ale obrázky moře zvládla na jedničku.  Výroba obrázků je jednoduchá. Voskovkami namalujete jakékoli "podvodní" téma, pak rozpustíte potravinářské barvy ve vodě a jemně štětcem přetřete.

Jak jednoduché a efektní. Příště budeme vyrábět lucerničky...

 

 

Dobšánek 14. září

 

První Dobšánek v novém školním roce se uskutečnil 14. září. Sešli jsem se na našem tradičním místě, v komunitní místnosti č.p. 16. Při tomto setkání nás čekala výroba vlajek prstovými barvičkami. Všichni si vybrali nějaké zvířátko, které se stalo jejich symbolem a to se pokusili ztvárnit. Vlajky vyšly pěkně barevné a děti se těšily jak si jimi ozdobí pokojíčky. A protože bylo krásné počasí, tak na děti čekalo překvapení v podobě kříd. Lucka, Natyna, Kája, Péťa a Honzík se chopily barviček a pomalovaly příjezdovou cestu k Dobšickému šenku.

 

Dobšánek - Pirátský minitábor

V sobotu 4. srpna se  v rámci dětského klubu Dobšánek  uskutečnil Pirátský minitábor. Na stanování připravené děti, rodiče či prarodiče se sešli na hřišti v 15 hod. Prvním bodem programu byla jízda po Žehuňském rybníce na malé jachtě - kadet. Pavel Dobrý ml. coby kormidelník se zhostil úkolu ježdění po rybníce velmi zodpovědně. V kapitánském kostýmu nás čekal u hráze a všichni tak mohli zažít velmi příjemný pocit kolébání vodní hladiny. Po návratu na hřiště si všichni ozdobili trička pirátskými značkami, připrven byl i dělostřelecký materiál v podobě papírových koulí a pak už všichni společně vyrazili na cestu za pirátským pokladem. Poschovávané dopisy s úkoly piráta Černé ruky hledaly malé i ty již odrostlejší děti s nadšením. Na tábořišti U Bobra čekal Klub zoufalých turistů, kteří zrovna prováděli pravidelnou letní údržbu tohoto místa a v maskování bandy pirátů starších svedli se všemi dětmi nelítostný souboj. Ten po nepříliš čestném jednání stařešinů pak skončil remízou. Po návratu na hřiště děti společnými silami našly bedničky se schovaným pokladem. Poctivě se rozdělily a začala se chystat večeře. Nefalšovaný pirátský kotlík s vynikající gulášovkou chutnal snad úplně všem. Kdo chtěl opékal buřtíky, parta Vládi Jirouše zahrála všem přihlížejícím na kytary. S postupujícím večerem se děti začaly vytrácet do svých stanů, hlasy dospěláků také utichly jen smích a hovor náctiletých byl slyšet do ranních hodin.

 

 

Takto rozsáhlé a programem nabité odpoledne se nikdy neobejde bez pomoci. Děkujeme tedy: Obecnímu úřadu za nákup cen, Honzovi Štěrbovi za jachtu, Pavlům Dobrým za její zprovoznění, Deimlingovým za dřevo, Martinovi Popkovi za různé pomocné činnosti, zoufalým turistům za legraci a všem ostatním nejmenovaným za to, že přišli, pomohli dětem a společně s námi si užili úžasný sluníčkový den.

 

 

Dobšánek 29.června

Poslední den letošního školního roku byl opět dalším setkáním dětského klubu Dobšánek. Krásné letní počasí nalákalo děti i jejich rodiče na Dobšické hřiště, kde bylo naplánováno společné opékání buřtíků. Kytarový kroužek Ládi Jirouše zpříjemnil letní podvečer táborovými melodiemi, na buřtících si všichni moc pochutnali a děti za jedničky na vysvědčení, či úspěšné ukončení školky dostaly sladké odměny. Další setkání bude 4. srpna jako minitábor. Všichni jste zváni.

 

 

Dobšánek 1. června

Datum červnového klubu Dobšánk vyšel přímo na mezinárodní den dětí. Naším tématem bylo tvoření krásných veselých housenek. Sešlo se nás dost a malování na skleněné kamínky, které pak tvořily tělíčka housenek, se všem moc líbilo. Oživením byla vlastnoručně upečená první buchta v životě od Lucinky Novotné, děti si na ní moc pochutnaly. Dále je třeba přivítat našeho nového člena, jménem Lukášek Vokoun z Pátku, narodil se začátkem května a svou sestřičku Karolínku na tomto setkání již doprodvodil.

 

 

Beseda v Žehuňské škole

ZŠ a MŠ v Žehuni požádala knihovnu v Dobšicích o besedu pro děti školou povinné. Téma bylo ponecháno na knihovnici. Ve čtvrtek 10.5. byly všechny děti připraveny v jedné třídě a vše mohlo začít. Z původně plánované cca 30 min. besedy bylo hodinové povídání o knížkách, luštění křížovek,  či hádanek o pohádkových bytostech..... Všechny děti byly spokojené, hezky si to užily a jako malý dárek dostaly záložky do svých knih. Vzhledem k tomu, že jsem zjistila, jak velké mezery mají děti v klasických českých pohádkách, beseda určitě nebyla poslední. 

 

Výtvarná dílna 5.5. 2012

V sobotu 5. května se uskutečnila další výtvarná dílna. Tématem byly obrázky ze sušených plodů a rostlin technikou parafinování. Použity budou do tomboly na naši Dobšickou pouť. Tato  výtvarná technika je velmi jednoduchá a přitom efektní.

 

Dobšánek 4.5. 2012

Květnový Dobšánek se nesl v barevném jarním malování. Vytvářeli jsme přáníčka ke dni matek technikou tiskání a koláže. Kdo chtěl mohl si vyrobit obrázky buď stejnou technikou, nebo prstovými barvičkami. Vznikly i nové obrázky do komunitního centra, nahradily ty staré a časem opotřebené. Doufám, že se všem budou líbit.

 

 

 

Čarodějnice - 30.4.2012

B.č. Hejlice červenonosatá si pro děti opět připravila zábavný program, který si všechny zůčastněné děti moooc užily. Program byl i v jiných směrech velmi bohatý, a o tom, co se dělo dále se dozvíte zde.

 

Společná výroba čarodějnice

28.4.2012 na společná akci hasičů a jejich rodinných příslušníků se v odpoledních hodinách sešlo mnoho dětí a manželek a zábava byla vskutku veselá. Manželky hasičů se ujaly společné práce ne přípravě cen do tomboly na Středočeské keltské slavnosti a připravily s dětmi obrovskou čarpdějnici na pondělní oheň. Poprvé se na veřejném vystoupení představil dětský kytarový kroužek pod vedením Ládi Jirouše. Pak se zcela spontámě přidali další hudebníci a společný zpěv se ozýval dlouho do večera.  Slunečné počasí s teplotami okolo 30°C nemohlo být lépe vybráno. Celá akce se velmi vydařila, odhadem se sešlo okolo 60 účastníků, a bude nutné ji někdy zopakovat.

Více najdete zde.

 

 

Dobšánek 6. dubna

Tvořeníčko pro děti s rodiči - Dobšánek, bylo laděno do velikonočního tématu. Tentokráte se nás sešlo více, snad sluneční paprsky vytahují děti a rodiče ven. Moc hezky jsme si to užili a podařilo se nám vyrobit krásné velikonoční dekorace do našich domovů.

 

Noční hlášení z Noci s Andersenem 2012

Na společné, pro nás již čtvrté nocování, jsme se všichni moc těšili už dlouho před tím, než ona noc vlastně začala.
V pátek 30. března okolo  18 hodiny  začalo být, v našem komunitním centru v Dobšicích, živo. Spousty spacáků, karimatek, batohů  a pamlsků začaly plnit společné prostory.  Hučení hlasů připomínalo včelín. Naším hlavním hostem večera byla ilustrátorka a spisovatelka Lucie Seifertová. Přibližně v 18. 40 začalo povídání o tom, jak se stala ilustrátorkou, spisovatelkou a nakladatelkou. Povídání  bylo velmi poutavé a vzhledem ke komentářům Lucčiného syna Toníka i velmi vtipné. Potom nás Lucie naučila základní výrobu prostorových obrázků, dala cenné rady a všechny děti  se s vervou sobě vlastní pustily do práce, vyrobily si svůj obrázek a co dítko, to jiné téma. Opravdu vznikly naprosto úžasné obrázky. Potom následovala krátká procházka k návštěvě noční knihovny, připomenutí soutěže o nejvíce přečtených knih z naší knihovny. Všichni se těšili na vypouštění balonu štěstí, bohužel  pro velký vítr se nám to nepodařilo.  Po návratu do komunitní místnosti nás navštívila Babička, nejznámější postava
díla B. Němcové, pak soutěže a kvízy o B. Němcové, spousta legrace a zábavy. Mladší děti usínaly kolem půlnoci, Ti otrlejší vydrželi do čtvrté hodiny ranní. Po probuzení ještě zasazen strom „pohádkovník“, nová borovice na našem dětském hřišti.
Velké poděkování patří  Polabským mlékárnám za tvarohové výrobky a pekárně 3-B Tip za loupáky a koblihy, které nasytily naše břicha. Všichni účastníci byli  nadmíru spokojeni......
Počty zúčastněných: 16 nocujících dětí, 1 knihovnice, 1 pomocnice a 6 přihlížejících večerního programu 

 

 

 

Dobšánek 9. března

 

 

Březnové setkání klubu Dobšánek bylo poznamenáno nemocemi dětí. I při malé účasti se nám povedlo vyrobit strom z rukou. Už nyní se těšíme těšíme se na další, tentokrát velikonoční Dobšánek.

 

Dobšánek 3. února

 

Únorové setkání bylo ve znamení nadcházejícího masopustu a dětského kernevalu. S dětmi jsme vytvářely karnevalové masky z papírových talířů. Moc se nám povedly, tak snad je i použijeme na našich dalších akcích....

 

 

 

Dobšánek 13. ledna

První Dobšánek roku 2012 nastartoval naše letošní tvořeníčko s dětmi.  Společnými silami jsme vyráběli vrtidlo nad topení. Děti vytvořily opět velmi originální vzory hadům na záda i břicha. Oblíbenou činností při každém setkání je prolézačka pod stolem, i tentokráte se děti vyřádily a daly co proto i nám, rodičům... Všem se nám domů odcházelo s veselou náladou.

________________________________________________________________________________2011

 

Vánoční posezení při svíčkách

Informace i fotografie z Vánočního posezení a ostatních akcích měsíce prosince najdete zde.

 

Dobšánek 4. prosince 

Z důvodu spaní dětí v Žehuňské školce, byl páteční termín přesunut na neděli. I tento termín se ukázal jako nevhodný. Mikulášské nadílky, nemoci a ošklivé počasí způsobily, že jsme s Lucinkou zůstly osamoceny. Nám to ale nevadilo. Vytvořily jsme krásná přáníčka k blížícím se vánocům. Doufejme, že v lednu bude lépe.

 

Dobšánek 4. listopadu

Opět velmi příjemné posezení s našimi dětmi. Tvořeníčko se neslo v duchu podzimu a barevného listí. Všem se nám podařilo vytvořit krásné obrázky /strašáky, zvířátka.../ z listí. K domalování obličejů nám posloužily, u dětí velmi oblíbené, prstové barvičky.

S potšením musím zkonstatovat, že na společné tvořeníčko, chodí velmi rádi i rodiče.

Výtvarničení je totiž příjemné, nejen pro děti:-)  

 

Dýňový den se strašidly 28. října

Počasí příznivé, nálada výborná, malí i velcí návštěvníci spokojení,

co více si přát????

Celý článek z Dobšického posvícení najdete zde.

 

Dobšánek 7. října

Říjnové setkání se nad očekávání povedlo. Bylo i pozměněno místo setkání, v sále místního Dobšického šenku nás se sešlo neuvěřitelných 24 rodičů s dětmi. Tématem dnešního tvořeníčka byl podzim. Rodiče pomohly svým dětem vystříhat tvary jablíček a hrušek, po té jsme si vytvořili razítka, pouhým rozkrojením příslušného ovoce, natřeli temprami a razítkovli, dokud celá šablona nebyla pokryta krásně barevným ovocem. Při čekání než nám zaschly barvy, si kdo chtěl, mohl vytvořit zvířátka z kaštanů. Děti si pořádně zařádily a zaběhaly po sále, my dospělí pak dobře popovídali. Všichni se budeme těšit na listopadové setkání.

 

Dobšánek 9. září

Zářijový Dobšánek se vrátil k tradičnímu tvoření. S dětmi a maminkami jsme vyzkoušeli Smršťovací obrázky. Obrázky na speciální folii lze zakoupit v papírnických potřebách. Pak stačí jen vybarvit a upéci v troubě. Vše se nám dobře povedlo, a těšíme se na příští měsíc.

 

Dobšánek 6. srpna

Dnešní setkání bylo opět trochu jiné. V průběhu odpoledne na hřišti vznikalo malé stanové městečko a všechny děti se těšily na nocování na hřišti. Sešlo se nás dost, všichni přišli v dobré náladě, a tak jsme si to hezky užili. Starý keltský muž Dobelix připravil pro děti cestu za pokladem. Musely dokázat, že znají přírodu, že jsou silné, mají fantazii, jsou bystří a umí se tvářit jako skřítkové.

Poklad byl velmi dobře schován, ale s úspěchem nalezen. Noční diskotéka a soutěž o nejlepšího tanečníka byla také úspěšná. Výborné buřtíky, příjemné posezení, krásné letní počasí, jen umocnily naše zážitky. V příštím roce, si tuto akci, asi opět zopakujeme.

 

Dobšánek 1. července

Toto setkání bylo trochu netradiční. Sešli jsme se na hřišti v poměrně hojném počtu. Děti se nejdříve vyřádily na dětskám hřišti a potom jsme společně soutěžili. Rozdělaný oheň už lákal k opékání buřtíků, a tak nikdo dlouho neváhal. Několik zazpívaných písniček v doprovodu kytary se i nám, dospělým, moc líbilo a tak společně strávené odpoledne, bylo velmi milým zážitkem. Méně příjemnou záležitostí pro děti, bylo zjištění, jak nepříjemné umí být osiny.....:-)

Již se těšíme na další setkání a společné nocování, i s dětmi pod stany na našem hřišti....

 

 Dětský den, aneb pohádkové putování

4. června

Již tradiční akcí je náš dětský den. Po celé stezce malého Dobše, očekávaly pohádkové bytosti se svými úkoly, děti v doprovodu rodičů. A že jich bylo. Na hřišti se sešlo okolo stovky rodičů s dětmi. Všichni se netrpělivě vydali na pohádkové putování a všechny pohádkové bytosti dávaly dětem úkoly ze svých pohádek. U Červené Karkulky se hledaly věci do košíčku, Zlatovláska poztrácela korále, Čertice všechny obehrála a Hastrmanka lovila rybky, Honzové učily děti lehat na pec, Saxana měla dlouhou ruku, Víly zase učily vílí tanec, nakonec Bořek stavitel, klauni i královna měly nachystané zábavné úkoly. celý den, včetně počasí se velmi vydařil.Všechny děti dostali drobné odměny a limonádu a spokojeně odcházely domů...

 

Dobšánek 3. června

Dnešní Dobšánek se opět nesl  v duch malování. Na děti čekaly veselé omalovánky,

 se zábavnými úkoly. Pak jsme všichni společně vytvořili naprosto úžasnou stonožku, která již nyní zdobí chodbu Obecního úřadu.

Všichni se moc těšíme na další setkání ....

 

DDM Symfonie - Dětský keltský den

28. května

Naše muzeum navázalo spolupráci s DDM Symfonie v Poděbradech. V rámci Dětského keltského dne, jsme pomohli a dětem představili keltskou zrnotěrku. Zájem o naše stanoviště byl obrovský a všechny děti byly nadšené ......

 

Muzejní noc 14. května

Tradiční muzejní noc se opět nesla v duchu bylinek. Osvěžující bylinkové čaje dochucené pampeliškovým sirupem byly vynikající. Domácí koláč s rebarborou velmi dobče doplňoval chuť bylinek a zábavný ovocnozeleninový kvíz zase zahřál mozkové záhyby:-)

Škoda jen, že na dobře připravenou akci dorazilo málo  návštěvníků:-(, přestože počasí nám velmi přálo....  

 

Výtvarná dílna 7. května

Dnešní výtvarničení začalo pietní vzpomínkou u Pomníku obětem válek.

Pan starosta, za přítomnosti zúčastněných, položil květinový věnec na památku padlým bojovníkům ve II. světové válce.

Potom jsme se s vervou pustili do natírání, stříhání a barvení. Květináče vytvořené ubrouskovou technikou, jsou tradičně velmi efektní. Vyzkoušeli jsme i novou techniku zdobení a to pomocí sádry a obinadel. Po nabarvení a dozdobení korálky ty staré květináče vůbec nevypadají špatně:-)))

Děkujeme všem, kteří nám pomohli vyrobit nějaké ceny na naši oblíbenou pouť.

 

Dobšánek 6. května

Dnešní Dobšánek se nesl v duchu jara a nadcházejícího  dne matek. Vyráběli jsme obrázky a přáníčka kopírovací technikou. Všem se nám to líbilo a moc nás to bavilo,

přáníčka se povedla a udělala radost našim blízkým. Nějaké obrázy poslouží i do tomboly na naši Dobšickou pouť.

 

 

Dílna v ZŠ Masarykova Velký Osek 27.4.

Kroužek výtvarných činností při ZŠ Masarykova ve Velkém Oseku mne požádal o spolupráci. Děvčata se chtěla naučit vyrábět korálkové naušnice technikou "plátýnko".

Ráda jsem vyhověla a musím říci, že jsme si užily hezké 2 hodinky korálkování.

Hned jsem vyrobené naušničky přidělala na naušnicové závěsy a děvčata byla spokojená, že mají nové krásné  ozdoby...Wink

 

Dobšánek a Noc s Andersenem 1.dubna

Program dnešní pohádkové noci byl naplánován hezky a včas. Bohužel jediná organizátorka se po úraze nestihla dát zdravotně dopořádku a nocování , k nelibosti všech dětí, muselo být zrušeno. Nic nám však nezabránilo užít si připravené odpoledne a podvečer. Začali jsme v 16 hod programem pro menší děti a vyrobili jsme si hezké jarní kytičkové řetězy. Okolo 18 hodiny se sešli i starší děti na plánovanou polštářovou válku. Bylo neuvěřitelné, s jakou vervou se všechny děti pustily do bitvy .

Rachot, křik a smích z fotografií není slyšet, ale věřte, že všichni přihlížející a se velmi bavili samotným pohledem na rozjásané tváře.  K občerstvení ,udýchaným dětem , posloužily  limonády od firmy Koli a výborný domácí perník…..Poté procházka do knihovny, křížovky,  hádanky, soutěže , ozdobné skládání již vysloužilých knih, rozdání drobných odměn, dárků a Andersenovských pohlednic všem dětem a okolo 22 hodiny odchod domů.

Myslím , že i přes zkrácený program byly všechny děti spokojené a těší se na příští rok.

Účast: 13 dětí, 1 kojenec, 3 maminky  a 1 knihovnice s berlemiWink

Fotografie budou vloženy později....díky za pochopení

 

Masopust a Dětský karneval 26. března

Veškeré informace a fotografie jsou na:

http://www.obcecr.cz/dobsice/index.php?sekce=archiv_novinek&detail=2143

 

Dobšánek 4. února

Chřipkové období a pololetní prázdniny poznamenaly účast dnešního setkání.Dorazila pouze Veronika s Natynou. Labutě se nám povedly, a už nyní se těšíme na další tvořeníčko.

 

Dobšánek 7. ledna 2011

Po zimních svátcích jsme se opět sešli v naší klubovně. první letošní tvořeníčko navštívilo 5 dětí se svými rodiči. Vyrobili jsme veselé a rozesmáté sněhuláčky a děti si opět pěkně zařádily a pochutnaly na sladkostech.

 

Vánoční posezení 18.prosince

Tradiční Vánoční posezení se velmi vydařilo. Více informací a fotografie najdete na stránkách obce: http://www.obcecr.cz/dobsice/index.php?sekce=archiv_novinek&detail=2063

 

Dýňový den se strašidly 6. listopadu

Jako každý rok jsme se sešli u Dobšického šenku na dlabání dýní. Pod ostrými noži dětí i dospělých vznikaly nádherné dýňové obličeje. Počasí bylo trochu nevlídné, začalo i pršet, a tak všichni uvítali teplo naší klubovny a horký čaj. Dětem, které chtěly vypadat jako strašidla, malovala Adélka s Bárou opravdu "strašidelné obličeje". Za neutuchajícího deště se nás sešlo asi 70 na lampionový průvod, který vzhledem k počasí byl zkrácen. Odměnu v podobě sladkých bonbónů přivítaly všechny děti.

 

Dobšánek 5.listopadu

Naše klubovna se opět zaplnila malými i velkými návštěvníky. všichni se moc těšili na malování sloupávacími barvičkami na sklo. Šablony jsem předem namalovala, aby nám to zaschlo a děti už čekalo veselé vybarvování. Veškěré motivy byly laděny do podzimních a heloowenských motivů. Obrázky se moooc vydařily, po zaschnutí jsme jimi ozdobili sklenice a hlavně, posloužily nám druhý den při akci s názvem Dýňový den se strašidly.

 

Dobšánek 8. října

Tento Dobšánek byl prvním pro rodinu Melišíkovu. Velmi jsme je přivítali a samozřejmě ihned zapojili do práce. Dnešním tématem byli, vzhledem k ročnímu období, draci.... Jako při každé dílničce, i dnes, se zapojili rodiče. Draci jak jinak se povedli a zdobí nejeden dětský pokoj, či okno...Wink

 

Drakiáda a podzimní dílna

Krásný slunečný den, vítr tak akorát a úsměvy na všech tvářích nás provázely po celé odpoledne. Vypuštění draků nad Dobšické hřiště zpočátku potrápilo všechny přítomné tatínky, ale snaha byla korunována úspěchem a pak stačilo provázek navázat na kolo nebo lavici a draci krásně létali nad našimi hlavami úplně sami. Snad nejvýše doletěl ten od Péti Deimlinga. Malování krabic štětcem a vodovkami zase nadchlo všechny malé děti. Podzimní zahrádky, které jsme vytvořili se opravdu povedly. Zahrádku stačí dozdobit nějakým malým zvířátkem /třeba plyšovým/ a hned máme krásnou ozdobu. Všechny děti si zasloužily omalovánky a sladkosti, škoda jen, že při tak nádherném počasí mohla být větší účast.

 

Výtvarná dílna - smaltování -  18.9.

Dnešní dílna se moc vydařila, sešlo se nás dost a naše Dobšická klubovna v čp. 16 byla opravdu plná.

Po počátečních rozpacích a strachu nad tím co si vyrobit, se holky rozjely tak, že nebyly k zastavení, odcházely jsme až po osmé večer.Všechny jsme byly nadmíru spokojeny fantazii se meze nekladly a šperky, které jsme si vyrobily můžete vidět ve fotogalerii....

Určitě to na jaře zopakujemeWink

 

Dobšánek 3.9.

Sešly jsme se v klasické sestavě. Verča, Zdena a Romča s ratolestmi. To dnešní tvořeníčko bylo velmi uklidňující a tvůrčí, zejména pro maminky.

Pro děti byly nachystány foukací fixy a samolepky a maminky s velkým zaujetím vyzkoušely voskovky na textil. Všechna vyrobená trička byla naprosto úžasná a velmi slušela i maminkám...Wink

 

Dobšánek 6.8.

Vzhledem k prázdninovému provozu se nás sešlo málo, ale zase dorazili jiní návštěvníci,

a to čistě ze zvědavosti.

Dnešním tématem byly foukací fixy a musím říci, že všichni si to s chutí vyzkoušeli a byli spokojení.

 

Dobšánek 9.7.

Opět jsme se sešli v naší komunitní místnosti. Venku bylo opravdu neskutečné vedro, ale uvnitř kamenného domu jsme měli velmi příjemný, až osvěžující chládek. Z důvodu teplého počasí jsem měla obavy o počet účastníků, ale nakonec vše dobře dopadlo. 5 dětí s maminkami zaplnilo židle a stoly a společně jsme se daly do modelování. Nejdříve jsme vyzkoušely modelovací granule Magic Tip. Malým dětem se s touto hmotou nepracovalo zrovna nejlépe, ale maminky se s tím popraly statečně a vznikla zajímavá dílka. To klasická modelína nezklamala. Vzhledem k tomu, že jsme použili její odlehčenou variantu, tak lavor s vodou, který venku čekal na zajímavé a hezké věcičky z rukou dětí, se dočkal a velmi dobře posloužil i k osvěžení. Odpoledne bylo velmi příjemné a těšíme se na další.

 

Dětský den, aneb pohádkové putování 5.6.

Článek i fotografie najdete na:

http://www.obcecr.cz/dobsice/index.php?sekce=archiv_novinek&detail=1932

Jinak dobrá zpráva na příští rok, většina pohádkových bytostí už se těší, jen Popelka už nechce být ušmudlaná a chce se proměnit v ZlatovláskuWink

 

Dobšánek 4.6.

Opět jsme se sešly v hojném počtu. Musím zkonstatovat, že děti byly úžasné. Vyráběli jsme krásná a veselá sluníčka. Na pomoc jsme měly děrovačku, štětec, potravinářské barvy a provázek. Děti to velmi bavilo a každý si vyrobil sluníčka rovnou dvě. Jedno domů a druhé na výzdobu OÚ.

 

Výtvarná dílna 8.5.